Az új politikai realitás korába lépünk
Az egyedüli sikert garantáló stratégia a három pólus együttes kezelése, amely Washington, Moszkva és Peking.
A kormány lépése ellenére „a válság bár enyhült, nem múlt el” az országban – írja az Economist.
Az Economist arról ír, hogy Izraelnek van arra lehetősége, hogy a válságból kilábalva új alkotmányt készítsen. A lap hozzáteszi,
a kormány visszavonulása „visszarántotta Izraelt a szakadék széléről, de a nép továbbra is mélyen megosztott”.
Izrael polgárai ritka győzelmet arattak, miután hétről hétre a bírósági függetlenség és a demokrácia jellegének védelmében vonultak fel. Március 27-én arra kényszerítették miniszterelnöküket, Benjamin Netanjahut, hogy függessze fel a bíróságok visszaszorítására irányuló tervét. „A válság azonban, bár enyhült, nem múlt el” – hangsúlyozza az Economist.
A lap szerint „a veszély most az, hogy a tüntetők lelkesedésének lehűlését remélve Netanjahu és szélsőjobboldali és vallási koalíciós partnerei megpróbálják kozmetikai változtatásokkal keresztülvinni a törvényeket májusban”, a Knesszet következő ülésszakán. Úgy vélik, ez szinte biztosan újra kiélezné a konfliktust. A szerkesztőségi állásfoglalás szerint „a megosztottság meggyógyítása érdekében
az izraelieknek meg kell ragadniuk az alkalmat, hogy újraindítsák a 73 évvel ezelőtt felfüggesztett alkotmányos tárgyalásokat”.
A cikk azzal folytatja, hogy a kormányfőnek nem volt más választása, mint az (átmeneti?) engedmény, „amit a liberálisoknak és a demokratáknak üdvözölniük kell. Orbán magyar, Duda lengyel és Erdogan török politikusok mind meggyengítették, illetve politikai befolyás alá vonták a bíróságokat, mielőtt keresztülnyomták az illiberális rezsimjüket” – sorolja a vélt-valós példákat a lap.
Az Economist arra is kitér, hogy az elmúlt hetek tanulsága az izraeli kormány számára az lehet, hogy „az átalakításhoz széles körű társadalmi egyetértés szükséges”. A tiltakozók viszont kénytelenek belátni, hogy az erőviszonyok a vallásos körök javára billennek el, ezért nekik is engedniük kell – hívja fel a figyelmet a lap.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd